recipe cost calculator

Free Recipe Cost Calculator For Baking

  • Post author:
  • Post last modified:June 2, 2022
  • Reading time:9 mins read

Do you want to calculate accurately how much your baked goods cost? With this free recipe cost calculator for baking, you can find out exactly what your ingredients are costing you so that you can price your products competitively while still making a profit.

This easy-to-use tool will show you the exact cost of every ingredient in any recipe. That way, when it comes time to sell or price your baked goods at the bakery, you’ll be able to set prices knowing exactly how much each item costs! We also added costing for the packaging materials that you will use.

Free Recipe Cost Calculator For Baking

Notes:

  • Number of Servings per batch is the quantity of individual baked products that will be produced
  • Qty of Servings Per Pack is the number of baked products per pack of your products being sold. Example, one box of cupcakes will have 6 individual cupcakes inside.
  • Cost of 1 Pack of Ingredient is the price of the ingredient. The weight or volume of per pack is the specified wt or vol in the packaging. Example a 225 grams of Buttercream Gold is about PhP 145.00
  • For packaging materials, qty used per pack of baked products sold is the number of the material used per serving. Example, our box of 6 cupcakes will use 6 cupcake liners and 1 packaging box.
  • Cost of 1 pack of packaging materials is the whole unit cost of the packaging. Example, a pack of 100pcs of cupcake liner 3oz is around PhP 30.00. Use 100 for the Pcs per pack and 30.00 for the cost of 1 pack of packaging material.

Price Estimate of Basic Baking Ingredients

  • Cake Flour, PhP 55.00 Retail Price per kilo, Estimate only.
  • Refined White Sugar, PhP 60.00 Retail Price per kilo, Estimate only.
  • Granulated Salt, PhP 25.00 Retail Price per kilo, Estimate only.
  • Large Whole Egg, PhP 7.00 Price per piece, Estimate only.
  • Buttercream Gold Pure Butter, PhP 145.00 Price per bar of 225g
  • HICOA Premium Cocoa Powder, PhP 195.00 Price per pack of 500g
  • Cupcake Liner 3 Oz., PhP 30.00 Price per pack of 100 pcs, Estimate only.
  • Cupcake Box with window 6x6x3, PhP 180.00 10pcs with holder per pack, Estimate only.

FAQ

How to calculate cost of baked goods?

Calculating the cost of baked goods can be a tricky business. The first thing you need to do is figure out the recipe and then calculate the cost of all the ingredients. But even that isn’t enough, because you also need to factor in things like overhead (the cost of running your bakery) and labor.

How to price baked goods in the Philippines?

Baked goods in the Philippines are typically priced according to their size. The larger the baked good, the higher the price. This is because larger baked goods take longer to cook and require more ingredients, both of which drive up the cost.
Another factor that affects price is how popular a particular type of baked good is. Baked goods that are in high demand will be priced higher than those that are not.

How to cost a recipe?

Costing a recipe is all about figuring out the price per serving. You’ll need to know the cost of each ingredient and then divide that by the number of servings the recipe makes. This will give you the cost per serving. Once you have that number, you can decide if the recipe is worth making based on your budget.
If you’re not sure how to calculate the cost of an ingredient, there are plenty of online calculators that can help. Happy baking!

About HICAPS

Besides this free recipe ingredient cost calculator for baking, HICAPS also provides tools and resources to valued partners such as the FREE Marketing Strategy For Bakery Business E-book, Filipino Food Photography: The Ultimate Guide, and free dealer locator that helps look for baking supplies stores near me.

Want more free tips and tutorials? Follow us on Facebook at Hicaps Mktg. Corp. and on YouTube at HicapsTV.

This Post Has 2 Comments

  1. alison hunter

    Calculator can use some explanatory information. I figured out that pack = batch or recipe. I don’t understand “Quantify of Pack that can be sold”. The Profit per Pack and Profit per Batch did not calculate.

    1. team hicaps

      Hi Alison, thanks for your feedback. I’m sorry to hear that you were confused by some of the terminology on our calculator and we’ll work on making this clearer in future updates.

      We’re also pleased to hear that you figured out how to use the calculator! In the meantime, we added a new note above, you can compute (Quantity of Pack That Can Be Sold) by Dividing the (Number of Servings) by the (Number of Serving Per Pack).

      The Profit per Pack and Profit per Batch will now calculate after you input the “Selling Price Per Pack”.

      I’ve passed your feedback on to our development team so they can make some improvements.

      Thanks again and have a great day!

Leave a Reply